Šis puslapis skirtas kunigo, poeto, tremtinio, vertėjo, nuostabaus Žmogaus Kazimiero Vaičionio atminimui ir artėjančioms 100-osioms gimimo metinėms paminėti.
Kazimieras Vaičionis gimė 1921 rugpjūčio 19 d. Rokiškio rajone, Vieversynės kaime.
Jam buvo vos 19 metų, kai jį pirmą kartą suėmė už meilę Lietuvai ir įkalino iki gegužės pirmosios dienos, ko pasekoje negalėjo gauti gimnazijos baigimo atetstato. [2]
"Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą, Kaziukas stiprino savo tikėjimą religine literatūra, kurią gaudavo iš Panemunėlio vikaro. Provokatorius moksleivis Kazimierą įskundė, kad platinąs antisovietinę literatūrą, o 1941 m. vasario 16-osios naktį jį suėmė ir žiauriai tardė..." (daugiau Vorutos straipsnyje [2])
Jam buvo vos 27 metai, kai Kazimierą Vaičionį, visai jauną kunigą suėmė, kankino ir ištrėmė į Sibirą. Į Lietuvą sugrįžti ir tęsti kunigo darbą jam buvo leista tik po daugiau nei dvidešimties metų.
Daugiau įdomių jo gyvenimo detalių yra aprašyta šiuose straipsniuose:
1. Autorius Virginija Mikalauskienė. 2011 m. XXI amžius (xxiamzius.lt)
2. Autorius- Voruta. 2010 m. Gulagų paminklas - Lietuvos Jeremiada - Tėvynės raudojimas - Voruta.
3. Ignalinos biblioteka. Apie Ceikinių bažnyčią ir kun. Kazimierą Vaičionį
4. Rokiškio biblioteka apie kunigą Kazimierą Vaičionį
5. Ceikinių biblioteka Onos Martinėnienės dėka sukaupė muziejinę medžiagą ir 2021 rugsėjo mėn. ruošiasi pirmąjam šios istorinės medžiagos eksponavimui. Dalį eksponatų galite pamatyti šiuo metu Ignalinos bibliotekoje veikiančioje parodoje.
6. Ceikiniuose, Ignalinos rajone yra Kazimiero Vaičionio vardu pavadinta gatvė.
7. Mielagėnų kunigas Marijonas Savickas nuoširdžiai rūpinasi ne tik savo parapija, bet ypatingai padėjo paskutinėmis kunigo Kazimiero Vaičionio gyvenimo dienomis.
8. Paminklą kunigui Vaičioniui Ceikiniuose sukūrė skulptorius Juozapas Jakštas.
9. Medžio skulptūrą kunigo Kazimiero Vaičionio gimtinės vietoje, Vieversynės kaime sukūrė skulptorius Vidmantas Zakarka
10. Archeologas, komunikacijos profesorius Rimvydas Laužikas surinktus archyvus iš Ceikinių bažnyčios prieš jai sudegant skaitmenizavo, todėl yra išlikę kunigo Kazimiero Vaičionio darbai jau yra ne tik mūsų atmintyje, bet ir skaitmeninėse laikmenose. Daugiau apie profeosių Rimvydą Laužiką ir jo indėlį skaitmeninant Lietuvos katalikų bažnyčios metrikinius dokumentus skaitykite straipsnyje, kuriame archyvas perduodamas Lietuvos vyriausiąjai archyvaro tarnybai.
Jei asmeniškai pažinojote Kun. Kazimierą Vaičionį, turite nuotraukų, jo kūrybos kopijų, kuriomis norėtumėte pasidalinti šiame puslapayje, prašome siųsti adresu: Kazimieras.Vaicionis@gmail.com
Šis elektroninis paštas sukurtas jo 100ųjų gimimo metinių proga. Susisiekime!
Šaltinis: kazimierasvaicionis.blogspot.com
Comments
Post a Comment